Ana Sayfa » Davetiyeciden » Söz ve Nişan Merasiminde Gözden Kaçmaması Gereken Detaylar

Söz ve Nişan Merasiminde Gözden Kaçmaması Gereken Detaylar

Söz ve Nişan Merasiminde Gözden Kaçmaması Gereken Detaylar

Birbirine iyi günde kötü günde, hastalıkta sağlıkta ve elbette ölüm ayırana dek sözünü vermeden önce çiftler yüzük ile söz verirler. Evlilik teklifine evet, denildikten sonra her iki taraf da ailesine bu durumla ilgili gerekli bilgiyi verir ve isteme merasimi ile adımlar atılır. Peki, ya sonra?

Söz Merasimi ile Her şey Ciddiye Binecek

Artık isteme töreni ile söz merasimi aynı anlamı taşıyor. Özellikle uzak şehirlerde yaşayan aileler, birkaç kez gidip gelemeyecek gibilerse her şeyi planlayarak hareket ederler. Her ne kadar yasalarla hak verilmemiş olsa da söz, gelenekte en büyük resmiyetin başlangıcıdır. Ailelerin görüşüp kaynaşması, birbirlerini daha yakından tanıması için önce sözün yapılması gerekir. İsteme gerçekleştikten sonra yüzük takılmasına gerek kalmaksızın birlikteliğiniz meşrulaşmıştır.

Sözünüzde Hiçbir Detay Eksik Kalmasın

Ne yaşanıyorsa en iyisini yaşayın değil mi ama? Sonuçta bu sizin hayatınızın dönüm noktası ve doğru karar verdiyseniz bundan sonra her şey biraz daha pembe olacak. Eğer yanlış karar verdiyseniz işiniz zor. Ancak siz, en güzel günlerinizden biri olan bugüne odaklanın. Yüzük takılacaksa bu, bir nevi nişan olacak ve bu durumda işler biraz daha büyür. Yalnızca söz olacaksa size düşen en büyük görev, kız evi olarak damat ve ailesini mükemmel bir şekilde ağırlamak. Uzun yoldan gelirlerse yatılı misafiriniz olacaklar. Bunun için evi dip köşe temizleyerek işe başlayabilirsiniz. Onlar geldikten sonra çiçek ve çikolata ile aile büyükleri, kız istemeyi gerçekleştirir. Yöresel olarak isteme gelenekleri farklılık gösterir. Aileler farklı örf ve adetlerden yana fikir sahibiyse her iki taraf da dile getirerek gelenekleri belirtebilir. Geline düşen en yüce görev ise; damadın kahvesine tuz koyarak yüzünü şenlendirmektir.

Nişan Düğünden Önceki Son Adım

Söz yapıldıktan bir süre sonra nişan yapılmalıdır. Bu evrede, çiftin düğün tarihinin konuşulması sonrasında alışverişlere çıkılması için parmaklarında yüzük olması durumu kurtaracaktır. Nişanla daha da meşrulaşan ilişkide, geleneğin izin verdiği ölçüde görüşmeler sıklaşacak demektir.

Türk adetlerinde nişan kız tarafına, düğün erkek tarafına aittir. Bu nedenle kız tarafı kendi bütçesine uygun olarak bir kutlama hazırlamalıdır. Aslında kız evinde düğün yapılmayacaksa bu, bir nevi kız evinin düğünü sayılabilir. Bunun için salon, yemekler, eğlence gibi detaylar profesyonelce idare edilmelidir.

Nişan Bohçasını Unutmayın

Nişan için erkek tarafı kız evine gelir. Geldiklerinde ise elleri boş değildir. Geleneklere göre nişanlanacak olan kız ve erkek için aileler bohça hazırlarlar. Bu bohçada, taraktan çoraba kadar her şey vardır. Yöresel olarak koyulması gereken ekstra farklı şeyler varsa onlar da konulur. Hem damada hem de geline hazırlanan bu hediye ailelerin cömertliğini göstermeleri için bir fırsattır. Ne kadar dolu bir bohça verilirse o kadar bereketli yuvaları olur.

Nişanın Gözdesi Alyanslardır

Henüz söz aşamasında yüzük takılmadıysa çiftin nişanda alyans takmaları gerekir. Bu alyansı erkek tarafı alır ancak farklılık gösteren bölgeler de olabilir. Alyansları, ne zaman takmalı? Eğlence gecesi başladıktan sonra biraz oynanır saat ilerler, arkasından aile büyüklerinden karar verilen bir isim çifti ortaya çağırır. Herkesin görebileceği yerde, birkaç güzel söz ve dua ile parmaklara yüzükleri takar, kurdeleyi keser. Sonrasında eğlenceye pasta kesimi ile devam edilir. Nişan akşamında dilerseniz yemek de verebilirsiniz ama bunu genellikle nişan sabahında, bir yemek daveti ile yapmak daha uygundur.

Pasta dağıtıldıktan sonra herkesin ağzı tatlanır ve eğlenceye ara vermeden gecenin ilerleyen saatlerine kadar devam edilir. Bu akşamın en gözde geleneği ise; yüzüğü takan mutlu gelin adayının arkadaşlarına yalnızca kurdele düşmesidir. İnanışa göre kırmızı kurdeleden minik bir parça yutabilirseniz en kısa sürede evlenebilirsiniz. Siz yinede denemeyin.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir