Ana Sayfa » Davetiyeciden » Nikâh Başvurusu İçin Rehber

Nikâh Başvurusu İçin Rehber

Nikâh Başvurusu İçin Rehber

Evlilik teklifi aldıktan sonra işler bir adım daha ciddileşir. Elbette, süreci de bir o kadar hızlandırmak gerekir. Kısa zaman içinde her şeye yetişebilmek amacıyla belli bir düzen ve plan tablosuna bağlı kalmakta yarar var. Bu çizginin sonunda ise her şeyin netleştiği, son bulan yeni başlangıçlar var. Bundan sonraki hayatınıza evli olarak devam etmek için nikâh basamağından atlanmanız gerekir. Peki, nikâh işlemleri nelerdir, nasıl başvurulur bilmek ister misiniz?

 

Nikâh Başvurularında Hızlı Olmak Gerekir

Nikâh kıyma işlemi, dışarıdan bakıldığında çok hızlı gibi görünse de evrak konusunda sistem biraz yoğun. Sizinle aynı günde evlenme fikrinde olanlar, yoğun çalışan memurlar, istediğiniz tarihte müsait olmama durumu nikâh işlemlerini uzatmaktadır. Tarih belirlemek için her ne kadar siz kendinizi programlamış olsanız da belli bir prosedür var ve ona bağlı kalmanız gerekmekte. Bu da istenen tarihi muhakkak etkilemektedir.

 

Nikâh İçin İstenen Evraklar

Evlenmek için nikâh dairesine başvuru yaptığınızda size bir dosya verirler. Bu dosyanın içinde yer alan her evrak, eksiksiz getirilmelidir. Nüfus cüzdanlarının asil ve fotokopileri istenen en önemli belgelerdir. Başvuru için bu ikisinden birinin unutulması durumunda, asla nikâhınızı kıymayacaklardır. Sonrasında gerekli olan 6 tane vesikalık fotoğraftır. Her iki kişinin de 6 resmi dosyada yer almalıdır. Bu sayıda farklılıklar görülebilir. Medeni hal belirten evraklar, nüfus müdürlüğünden alınıp dosyaya eklenmeli bununla beraber sağlık raporları da unutulmamalıdır. Aranan belgelerden sonuncusu ise hangi ilçede nikâh yaptıracaksanız o ilçeye ait ikametgâh belgesini de yanınızda bulundurmalısınız. Evlenecek iki kişiden bir tanesi o ilçede oturuyor olmalıdır.

 

Her Belediyede Değişkenlik Gösteren Evraklar

Hemen her belediye, evlilik dosyasına aynı evrakları istiyor ancak bazıları zorunlu bazıları farklılık gösterenler olarak isimlendiriliyor. Fotoğraf adedi, evlenme ehliyet belgesi, rıza belgesi ve evlilik beyannamesi bu farklılık gösteren belgelerdir. Bu nedenle sorup öğrenerek adım atmanın faydası olacaktır.

 

Başvuru ile İlgili Detay Bilgiler

Evlenme niyetiyle başvuruda bulunan çiftlerin bilmesi gereken bazı detaylar vardır. Bu detayları araştırıp öğrenmeden nikâh işlemlerine kalkışılmamalıdır. Sonra resmi daireler arasında mekik dokumak zorunda kalabilirsiniz. Aciliyeti olanlar için yıldırım nikâhı seçeneği da bir alternatiftir. Ancak yıldırım nikâhlarına başvuruda bulunabilmeniz için en az 24 saat önce işlemleri yapmanız gerekmektedir. Normal nikâha, tam olarak ne zaman başvuracağınız hakkında bilgi sahibi değilseniz yüzeysel olarak 4 ay gibi bir süre öncesinde nikâh dairesine başvuruda bulunabilirsiniz.

 

Nikâh Şahitleri ve Soyadı Meselesi

Nikâh şahitliği konusunda tarafların filmlerdeki gibi sokaktan geçen ya da salondaki temizlik görevlileri olma gibi bir ihtimali yoktur. Şahitler, gelin ve damadı tanımak zorundadır ve aynı zamanda kimlikleri de yanında bulunmalıdır. Bununla birlikte birinci derece akrabalarınız nikâh şahitliğinizi yapamaz.

Gelin, kızlık soyadını kullanmak isterse bununla ilgili başvuru esnasında dilekçe doldurması gerekmektedir. Bu detayı atladıktan sonra geri dönüşü olmayacaktır.

 

Sağlık Raporunun Önemi

Evlenmek için müracaat edildiğinde gerekli belgeler arasında, sağlık raporu da bulunmaktadır. İstenen bu belgeyi temin etmediğiniz sürece dosyanız reddedilecektir. Bununla beraber sağlık raporu, yalnızca sizin değil çocuklarınızın da sağlıkla dünyaya gelebilmeleri açısından özen ve dikkatle hazırlanmalıdır. Okuldan kaytarmak için alınan raporlardan bir farkı olmalı değil mi?

 

Evlenme Ehliyeti Detayları

18 yaşını doldurmuş, vesayet altına alınmamış bireyler Türkiye’de evlilik yapabilirler. Bu duruma evlilik ehliyeti almak adı verilir. Ehliyeti alabilmek için evlenecek kişilerden en az bir tanesinin yaş sınırını aşması gerekmekte. Eğer 17 yaşında evlilik söz konusu ise aile izni ile gerçekleştirilebilir. Hâkim kararı ile evlilik ise kişinin 16 yaşında olduğu durumlar için geçerlidir.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir