Ana Sayfa » Davetiyeciden » Kına Gecesi İçin Kız Evi Neler Yapar?

Kına Gecesi İçin Kız Evi Neler Yapar?

Kına Gecesi İçin Kız Evi Neler Yapar?

Kına gecesini her ne kadar kız tarafı yapsa da maddi yükümlülük erkek tarafı ile paylaşılır. Özellikle kına malzemeleri, pek çok bölgede kayınvalide tarafından alınır. Her ne kadar bölge bölge değişiklik görülse de genel çerçevede geceyi kız tarafının düzenlediği bilinir. Peki, kına gecesinde kız tarafına düşen görevler nelerdir?

Kaç Paranız Var?

Kız tarafı da erkek tarafı da düğün için bir araya geldiğinde kına gecesi rollerini paylaşmalıdır. Nitekim telefon irtibatı ile bunu kararlaşmak da mümkün. Ancak aksaklıklar olmaması adına belirli bir bütçe dâhilinde her iki tarafa da eşit sorumluluk verilerek bu gece başarıyla atlatılabilir. Kız tarafı, özellikle mekân için detaylı bir araştırma yapmalıdır. Belirlediğiniz bütçeye uygun olan, davetli sayınızı taşıyabilecek bir salon ya da bahçe tercih edebilirsiniz. Kına gecesi ile düğün birlikte olacaksa ayrılan bütçe ve salon şaşaası biraz daha abartılabilir tabi.

Davetiyesiz Asla Başa Çıkamazsınız

Salona karar veren kız tarafı, ayrı düzenleyecekleri bu gece için kına davetiyesi bastırabilir. Bu gece için düğün davetiyesi gibi olmasa da mini kartlar bastırabilirsiniz veya Düğün davetiyenize kına bilgilerinizi bastırabilirsiniz. Böylece hem yer, zaman, telefon gibi detaylara yer verilebilir hem de kimsenin hatırı kalmadan kına gecesi organize edilebilir.

Konsept Belirlenir ve Kıyafetler Alınır

Her ne kadar ortak masraf anlayışı içinde olunsa da paylaşılan kısmı üstlenen kız tarafı, kıyafet sorumluluğunu alacaktır. Bindallı, kına abiyesi, damadın yöresel kıyafeti en temel ihtiyaçlardır. Bununla birlikte ayakkabılar, aksesuarlar ve kuaför masrafları da kız tarafına aittir. Bu alışverişi, kız ailesinin yapması çok daha sağlıklı olacaktır. Çünkü gelinin beklentileri ve istekleri kına gecesi için çok daha önemli ve özeldir. Kendi ailesinden daha rahat talepte bulunabilir. Bu şekilde içinize sinen, yıllar sonra bile konuşulan bir kına gecesi olacaktır.

Yemek Şirketi İle Anlaşılır

Salonda yapılan kına gecesi organizasyonunda, davetlilere muhakkak ikramlarda bulunulur. Buna bağlı olarak kız tarafı yemek şirketiyle anlaşırsa daha rahat edebilir. Çünkü kendileri bu işe kalkıştığında yetişmekte ve düzende aksaklıklar yaşanabilir. Yemek şirketi, yapım dağıtım ve toparlama kısmını üstleneceği için size yalnızca eğlenmek kalacaktır.

Dağıtılacak Kına Hediyelikleri

Hatıra olarak kalmasını istediğiniz herhangi bir şeyi kına gecenizde dağıtabilirsiniz. Bu minik bir ayna, küçük bir takı kutusu ya da kına paketi olabilir. Bu noktada kız tarafının yapması gereken toplu olarak hediyeleri almak olacaktır. Bununla beraber eğer geniş bir vaktiniz varsa hediyelikleri kendiniz de hazırlayabilirsiniz. Hem çok daha anlamlı bir hediye olacaktır. Gerekli vakit yoksa ki bu normaldir. Her şey bu süre içine sıkışabilir. O zaman toplu alımı fiyatı uygun olan yerlerden yapabilirsiniz.

Diğer Alınacaklar Listesi

Bunun dışında kına gecenize dâhil olan her şey erkek tarafına aittir. Elbette bu bölgesel farklılık taşıyan bir adet olduğu için konuşularak karar verilmesi daha faydalı olacaktır.  Erkek tarafı, gelin ile aynı şehirdeyse birlikte alışveriş yapmaları da sağlıklı olur. Alınacak listesi belirlenir ve her şey toplu olarak daha rahat temin edilir. Kına, kına tepsisi, kına tülbenti alınacak en önemli malzemelerdir. Bunların dışında kına mendilleri, defler, ziller ve çerezler alınmalıdır. Çerezi ayrı ayrı paketlenmiş almak biraz zor, bu nedenle kiloyla alıp evde küçük keseciklere ayırmak daha mantıklı olacaktır. Bunun için kese almayı da ihmâl etmeyin.

Kına Gecesi Düzeni

Kına gecesinde her şey belli bir sıraya göre düzenlenmelidir. Misafirler karşılanır, yerlerine alınır. Sonrasında ikramlarda bulunulur. Kına eğlencesi başlar, gelin ve arkadaşları salona gelir, kına yakılır, damat ile gelin karşılıklı oynar ve duvak açma ritüeli yapılır. Sonrasında herkes salonun ortasına alınarak eğlenceye gecenin sonuna kadar devam edilir.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir