Ana Sayfa » Davetiyeciden » Evlilik Masrafları Ne Kadar Tutar?

Evlilik Masrafları Ne Kadar Tutar?

Evlilik Masrafları Ne Kadar Tutar?

Evlilik, hemen her toplum için kutlamayla özdeşleşmiştir. Evlilik teklifiyle birlikte en az birkaç ay en fazla birkaç yıl süren hazırlık gerekir. Tüm bu hazırlıklar boyunca, gerek kız tarafı gerek erkek tarafı olarak cebinizden kaç para çıkacağını öğrenmek ister misiniz?

Nişan Demek Mini Düğün Demektir

Ailelerin birbirini tanıması, düğün alışverişinin rahatça yapılması nişan törenini zorunlu kılar. Bu nedenle işe mini düğün adını verebileceğiniz bir provaya giriştiğinizi bilerek başlayabilirsiniz. Bir salon nişanı tercih edebileceğiniz gibi kendi isteğinize bağlı olarak aile arasında evde de yapabilirsiniz. Salon nişanı yaptığınızda şehirden şehre fark etse de ortalama 3.000-10.000 TL arası bir salon maliyetiniz olacaktır. Bununla beraber nişanda davetliler de olacak, ki duyurmak şart, 1000’den fazla davetiye modelinden birini davetiyeciden.com üzerinden satın alabilirsiniz. Nişanlık 250-1000TL, ayakkabılar 100-300 TL, damadın kıyafeti de yine 300-1000TL arası bir fiyata mâl olacaktır. Bu fiyat listesine bohça masraflarını eklemek pek doğru olmaz. Nişan bohçasını, aileler gönüllerinden geldiği gibi hazırlarlar. Ancak erkek tarafının nişan takıları için bütçe ayırması gerektiği de unutulmamalıdır.

Düğünden Ziyade Önceliğiniz Eviniz Olsun

Nişandan hemen sonra ev arayışına başlanır. Bulunan evin içini ise hem uygun fiyatlı hem de kaliteli eşyalarla doldurmak size kalmış. Akıllı düğün alışverişi yapabilirseniz, bu süreci kavga etmeye gerek kalmadan atlatabilirsiniz. Ev için alacağınız tüm perdeler 2.000 ile 4.000 TL arasında olacaktır. Halılarınız 1.000 ile 3.000 TL gibi bir fiyat aralığında alınabilir. Bu ikisi dışında bütçe sıkıntınız varsa düğün paketlerinden yararlanabilirsiniz. Çünkü kaliteli markalar, toplu alımlar için oldukça uygun fiyatlar belirlemektedir. Oturma grubunu 2.500 -5.000TL, misafir odasını 3.000-6.000TL, yatak odasını 2.000-3.000TL gibi bir fiyata almanız mümkün. Bu grupların haricinde televizyon ünitesi, servis ve orta sehpa gerekecektir. Onların hepsini yine 2.000TL ile 3.000TL arası bir fiyata temin edebilirsiniz.

Beyaz Eşyalar Gözünüzü Korkutmasın

Beyaz eşyalarınızı da paket halinde alabilirsiniz. Bu şekilde masrafların yarı yarıya düştüğünü fark edeceksiniz. Paketli ürünlerde alacağınız markanın kalitesine dikkat etmeyi unutmamalısınız. Çünkü firmalar ellerinde kalan kalitesiz ürünleri paket yaparak satışa sunabiliyorlar. Evlenirken alacağınız hiçbir temel eşyayı bir iki yıl sonra atamayacağınız için alışverişinizi ince eleyip sık dokuyarak yapmanızda yarar var. Standart kaliteye sahip bir markanın beyaz eşyalarını tercih ederseniz; buzdolabı 2.000- 5.000TL, bulaşık makinesi 1.500-3.000TL, çamaşır makinesi 2.000-4.000TL gibi bir fiyata alınabilir. Beyaz eşyaların yanında televizyonu, ütüyü ve elektrikli süpürgeyi bedavaya getirme şansınızı zorlayın çünkü her firma büyük alışverişlerde bu gibi incelikler yapar. Tüm ürünleri, tek yerden aldığınızda böyle bir lüksünüz de olmalı ama değil mi?

Kına Gecesini Düğünden Ayrı mı yapacaksınız?

Zamandan ve masraftan tasarruf edebilmek adına kına geceleri düğünün son iki saatine sığdırılmaya başlandı. Ama siz bir gece boyunca kına gecesi yapmak isterseniz bunun masrafı da ayrı olacaktır. İki gün arka arkaya yapılan kına gecesi ve düğün tek davetiyeye bastırıldığında çağrılan kişiye göre masraf yapılır. Bütçenize ve zevkinize en uygun davetiyeyi buradan alabilirsiniz.. böylece kına geceniz için ayrı bir davetiyeye zaten gerek kalmaz. Bindallı adı verilen kınalığınız 300-1.000TL arası fiyatta olacaktır. Kına gecenizde kına yakmadan önce giyilecek abiye de en az 200TL den başlar. Damat, iki gün arka arkaya damatlığını giyebilir. Damatlık fiyatları da 2.000-5.000TL arasındadır. Gecede salon 1.500-3.000TL, kına 75TL, ikramlar da 250-300TL tutacaktır.

Masrafların Düğününüzü Gölgelemesine İzin Vermeyin

Düğün gününe imzasını atan rekor masraf elbette salona ait. Salonu kiralarken ikramları, müziği ve kamerası için pazarlık yeteneği olan kişileri yanınızda bulundurmanızda yarar var. Çünkü o kadar küçük şeylere masraf yapacaksınız ki bu üçü için akıllı davranmanız şart. Salon yaklaşık 3.000 ile 10.000TL arası bir masrafa neden olacaktır. Sonrasında gelinlik 2.000-5.000TL tutacak ki bu erkek tarafının ayıracağı miktara göre değişebilir. Gelinlikle birlikte erkek ailesi takacağı takılara da ayrı bir bütçe ayırmalıdır. Damatlık için 2.000-5.000TL gibi bir bütçe ayrılabilir. Gelin kuaföre 2.000-3.000TL gibi bir fiyat öderken damat 500TL gibi bir miktara tıraş olabilir. Bu masrafa, akrabalarınızın minik kızlarının düğün saçları ve makyajları da dâhil.

Gözden Kaçmaması Gereken Masraflardan Haberdar mısınız?

Unutulan ancak ihmal edildiğinde kargaşaya sebep olan küçük masraflar ise şunlardır: gelin arabası 250-500TL, düğün öncesi ya da sonrası dış mekân fotoğraf çekimi 1.000-2.000TL, gelini evinden alırken çalan davul ve zurna için 750-1.000TL, yolunuzu kesecek küçük çocuklar için bahşiş zarfları da paylaştırılmış olarak 200TL tutacaktır. Bunun dışında gideceğiniz yere bağlı olarak balayı bütçenizi de oluşturmayı unutmayınız.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir