Ana Sayfa » Davetiyeciden » Evlendiniz; Peki, Sizi Bekleyen Adetler Neler?

Evlendiniz; Peki, Sizi Bekleyen Adetler Neler?

Evlendiniz; Peki, Sizi Bekleyen Adetler Neler?

Düğün öncesinde birçok gelenek olduğu gibi düğün sonrasında da aynı yoğunlukta gelenek furyası vardır. Yöresel farklılıklar görülse de genel çerçevede hemen her bölgede aynı adetler baş göstermektedir. Özellikle gelin hanımlar, sizlerin bilmesi gereken en farklı adetleri merak ediyor musunuz?

Yaşmak Tutma Geleneği

Yaşmak tutma geleneği, artık pek çok bölgede geçerliliğini yitirse de hala önem verilen yöreler bulunmakta. Buna bağlı olarak yeni nesil için de uygulanmakta. Gelenek detayı, tam olarak gelinin hâl ve hareketlerine bağlı olarak değişmektedir. Yaşmak tutma geleneğine göre evlilik sonrasında gelin ve damat, kendi akrabalarının içinde yüksek sesle konuşmamalıdır. Bu onların büyüklerine olan saygısını gösterir. Gelinin ev içinde büyükler varken yüksek sesle konuşmaması durumu takdir görür.

El Öpme Âdeti

Günümüzde hemen her şehirde hiçbir eksiklik göstermeden devam eden adetlerden biri de el öpme geleneğidir. Düğün telaşı ile yerine getirilmesi gereken tüm gelenekler uygulandıktan sonra düğün sonrası geleneklere de aynen bağlı kalınmalıdır. Nitekim bu gelenek pek çok yeni evli tarafından da bilinir. Düğünden kısa bir süre sonra kayınvalide, çevresinde yer alan tüm tanıdıklarına gelinini tanıştırmak amacıyla ziyarete gider. Gezilen hanelerde yaşı büyük olan herkesin elleri öpülür duaları alınır. Böylece evliliğin daha uzun ömürlü olacağına inanılır.

Baş Bağlama Geleneği

Düğün gününün üzerinden birkaç gün geçtikten sonra düğün eğlencesine doyamamış olan taraflar, eğlenmek için bir araya gelirler. Bir nevi evlenen çifti tebrik amaçlı yapılan bu âdet, çok eski ve köklü bir adettir. Yeme, içme ile aslında düğünün tekrarı gibi yapılır ancak genellikle akrabalar arasında tercih edilir. Bu uygulama, bölgesel olarak farklılık gösterse de erkek tarafında gelini alma mutluluğu olarak da yapılabilmektedir.

Gelini Terleten Hamur Eğlencesi

Pek çok bölgede geleneklere gölge düşse de hala gelinler için imtihan gelenekler devam etmekte. Almadan önce koltuk altına yumaklar gönderilir ne kadar temiz olduğu anlaşılır, aldıktan sonra hamur açtırılır marifeti gösterilir. Gelinlerin de işi hiç kolay değil. Hamur açma eğlencesi bir nevi kayınvalidenin gelinin becerisiyle iftihar etmesi için düzenlenir. Bir başka açıklaması da hamur açılan evin uzun süre bereketli olacağı üzerinedir. Geline, düğün sonrasında kendi evinde hamur açtırırlar ki evinin bereketi hiç azalmasın. Hamur açmayı bilmeyen hiçbir genç kız evlenmemeli, bu adetle karşılaşınca rezil olma ihtimali söz konusu gibi.

Kız Tarafının Damat Daveti

Düğünden birkaç ay geçtikten sonra kız tarafı ile erkek tarafının bağı kopmaması için gelinin ailesinin, damadın ailesini yemeğe davet etmesi geleneğine damat daveti adı verilir. Hem gelinin annesi tüm marifetlerini ortaya koyar hem de elinden geldiğince onları iyi ağırlar. Düğün sonrası sıkça yapılan bu ziyaretler iki ailenin bağını kuvvetlendirir. Yeni evli çiftin mutluluklarını pekiştirir. Gelin annesi, bu gibi davetlerde genellikle hangi bölgenin insanıysa o bölgeye özgü yemekler yapar. Yemek yenildikten sonra aile, cömertliklerini göstermek adına gelin ve damada ayrı ayrı takı takarlar.

Hoyraz Geleneğinin İncelikleri

Damat daveti veren gelin ailesi takılarını taktıktan sonra misafirlerini yolcu eder. Bir süre sonra gelin, damat, kayınvalide ve kayınpeder kız tarafının evine bir kez daha ziyarette bulunurlar. Bu ziyaret de bir nevi gelinin keyfinin yerinde olduğunu, iyi bakıldığını göstermek amaçlıdır. Bu davette de uygun olan yemekler yapılmaktadır.

Karyola Bozma ile İadeyi Ziyaret

Gelin kendi evine girdiği günden itibaren gelin karyolasını kullanır. Gelenek gereği bu karyolayı bozmak için erkek tarafının kız tarafını ağırlaması gerekmektedir. Karyola bozma âdeti için damadın ailesi kızın ailesini yemeğe davet eder. Bu davete yalnızca çekirdek aile değil akrabalar da getirilebilir.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir