Ana Sayfa » Davetiyeciden » Düğün Takıları Alınırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Düğün Takıları Alınırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Düğün Takıları Alınırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Her yörenin kendine göre adetleri vardır. İşler, takıya gelindiğinde biraz daha karışıyor. Çünkü her ailenin ve geleneğin bu konuda ayrı bir inanışı var. Peki, takılar kimin?

Takı Mücadelesi

Düğün, çok kutsal bir merasimdir. Hayatlarını birleştirmek için birbirine yemin eden iki insanın bu özel gününü en yakınları ve arkadaşları da kutlar. Bu kutlamaya elleri boş gelmez, takılar ve hediyelerle ortamı şenlendirirler. Fakat takı konusunda birçok düğünün bozulduğu, çiftlerin ayrıldığı da bilinmektedir. Siz siz olun o masaya oturmadan bu konuyu konuşun. Takıları düğün masrafını ödemek için gelinin ve damadın elinden zorla alanlar mı ararsınız, gelininkileri damadın ailesi damadınkileri gelinin ailesinin almasını mı ararsınız, alıp kaçan taraflar mı arasınız. Olması gereken ise yeni evli çifte destek vermektir. Bu nedenle takılar, hiçbir koşul sürülmeden yeni evlilere bırakılmalıdır. Onlar düğünde yapılan borçları kapatmaları için ailelerine destek olmak isterlerse zaten severek yapacaklardır. Takı savaşına gerek yok.

Takıları Alırken Neye Dikkat Edilmeli?

Düğün takıları alınırken özellikle altın ve pırlantalar için çok temkinli olmakta yarar var. Önceliğiniz her zaman daha kurumsal kuyumcular olmalı. Hemen her şehirde adını duyurmuş olan kuyumcular hem altını değeriyle almanızı sağlar hem de sorun olduğunda işinizi kolaylaştırırlar. Sonra dikkat edilecek ana konu, altının gramajının belirtildiği faturasının olmasıdır. Bir çeyrek altın için buna gerek olmaz ancak büyük bir set ya da bilezik takımı için bu şarttır. Unutmayın alacağınız takılar aynı zamanda geleceğe yatırım olacaktır. Son olarak internet üzerinden takı almamaya özen göstermelisiniz çünkü ne olursa olsun muhatap olacağınız kişiyi karşınızda görmeniz önemli.

Peki, Kim Ne Takıyor?

Nişandan hemen sonra kıza, adet gereği erkek tarafı sorar kaç bilezik istiyorsun diye. Kız da istediği sayıyı söyler. Erkeğin ailesi bu isteği yerine getirebilecek durumdaysa hiçbir sorun çıkmadan bilezikler tamamlanır. Erkek tarafı düğünde, geline gelin takısı adı verilen bir set takar. Bu genellikle düğünden önce verilir ki gelin bunu o gün takabilsin. Sonrasında düğün sırasında takı merasimi yapılır yine erkeğin ailesi kaç bilezikte anlaşıldıysa o kadar bilezik takar. Kız tarafı ise düğünden önce kızlarına isterlerse set takabilirler. Ancak genellikle onların da bilezik takması daha sık görülen bir durumdur. Kız tarafı erkeğe saat ya da altın takarlar. Bu altın tam ya da yarımdır.

Misafirlerin Takıları

Düğüne gelen misafirler, bağınıza bağlı olarak farklı takılar takarlar Elbette altın fiyatları düğün takılarını belirleyici unsurdur. Çok yakın olan kişiler daha çok bilezik, yarım altın takarken; biraz daha mesafeli olduklarınız çeyrek altın ya da Euro gibi seçenekleri değerlendirirler. Önemli olan ne takıldığı değil, düğününüzde sizi yalnız bırakmamalarıdır. Bu nedenle takı takılıp takılmamasına siz de çok takılmamalısınız.

Takı Töreni mi Takı Sandığı mı?

Düğün sırasında düşünülmesi gereken önemli detaylardan biri de takıların ne şekilde takılması gerektiğidir. Düğünde sunumla çiftin ayağa kalkıp herkesi öperek takılar beklemesi ayrı bir yorucuyken sandığa kimin ne attığının görülmemesi de ayrı bir problemdir. Eski geleneğe devam ederek takıları düğünün ortasında çift ayaktayken takmakta yarar var. Çünkü herkesin ne taktığı daha rahat görülebilir. Ayrıca sandığa atıldığında kimin atıp kimin aldığı çok daha belli olmadığı için devamlı başında beklemek gerekir. Düğünü sandık başında geçirmek için gönüllü olacak pek fazla kişi de yoktur hani.

Kimin Ne Taktığının Ne Önemi Var?

Takılan takıların takibi yapılmalı çünkü bunlar aynı şekilde geri alma umuduyla takılıyor olabilir. En yakınlarınızın taktıkları dışında artık ne yazık ki pek çok takı, beklenti ile takılıyor. Onlar da düğün yapacaklar siz de ne geldiyse götüreceksiniz. Bu nedenle takılarınızı ayakta kamera kayıt altındayken taktırmanızda yarar var. Sonra size altın takılır. Siz de para götürürsünüz. Cadı kazanı hakkınızda kaynar, söylemesi.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir