Ana Sayfa » Davetiyeciden » Çeyiz Alışverişinde Neler Alınır?

Çeyiz Alışverişinde Neler Alınır?

Çeyiz Alışverişinde Neler Alınır?

Evlilik telaşına giren her çiftin evi için alması gerekenler vardır. Birçok gelin adayı, evlilik teklifi aldığı gibi çeyiz alışverişine başlar. Hem geniş bir zamanda hem de içine sineni almak çeyiz alışverişinin püf noktasıdır. Peki, genel olarak bakıldığında neler alınmalı?

İlkler: Mobilyalar ve Süs Eşyaları

Evliliğe birkaç adım kala, ev belirlendikten sonra çiftler mobilya alışverişine çıkabilirler. Evinizin oda sayısına bağlı olarak; oturma grubu, salon takımı, yatak odası, yemek odası takımı, sehpalar, televizyon ünitesi, mutfak masası temel mobilyalardır. Özellikle salon takımının içerisinde vitrin, gümüşlük, konsol bulunur ki bunlar içi boş olduğunda kötü görünen mobilyalardır. Aksesuar alımı, salon takımı ve televizyon ünitesi için gereklidir.

 

Beyaz Eşyalar İkinci Büyük Sorun

Hem kız tarafını hem de erkek tarafını ilgilendiren çeyiz alışverişi, ayrılan bütçeye bağlı olarak yapılır. Tarafların paylaşması ya da birlikte alması alışverişi hızlandıran tercihlerdir. Ev alışverişi denildiğinde maddi anlamda yük olacak en temel eşyalar, beyaz eşyalardır. Tercih edilen markaya bağlı olarak en uzun ömürlü en uygun fiyatlı eşyaları tercih etmekte yarar var. Beyaz eşya grubuna; buzdolabı, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, fırın ve ütü girer. Bunlar alındıktan sonra aslında alışverişin çerçevesi tamamlanmış olacaktır.

 

Elektrikli Mutfak Aletlerinin Alımı

Beyaz eşyalardan sonra alınması gereken diğer büyük ürünler, elektrikli mutfak aletleridir. Alınan ürünler uzun süre kullanılacağı için kaliteli ve uzun ömürlü olmalıdır. Bu nedenle tercih ederken hem maddi yükü hafifletecek hem de iyi aletler alınmasında yarar var. Belki çeyiz seti grubu ile hem fiyat konusunda hem de kalite konusunda iyi seçenekler doğabilir. Mutfak için alınması gereken küçük ev aletlerini: Su ısıtıcı, ekmek kızartma makinesi, tost makinesi, blender seti, narenciye sıkacağı, çay ve kahve makinesi olarak sıralamak mümkün. Bunlar gereken temel aletler. Elbette detaylandırabilir biraz daha seçenek üretebilirsiniz.

 

Yemek Grubu Tercihiniz Ne Olmalı?

Markası ne olursa olsun yemek gruplarını alırken kalitesine ve garantisine odaklanmalısınız. En ufak parçası dâhi kırıldığında yenisini verebilecek iyi markaları tercih etmenizde yarar var. Çünkü bu ürünler, kırılmaya çizilmeye en müsait ürünlerdir. Yemek grubu içerisinde: Yemek takımları, tencere- tava, çatal bıçak ve sürahi bardak takımları yer almaktadır. Yemek takımlarınızı 12 kişilik ve 6 kişilik iki ayrı set halinde almanız daha iyi olacaktır. 12 kişilik, misafir ağırlamak için tercih edilirken 6 kişilik, günlük kullanıma daha uygundur. Tencere takımlarınızı da aynı şekilde iki grupla aldığınızda daha şık ve kullanıma uygun olacaktır.

 

Al Al Bitmez Tekstil Ürünleri

Tekstil ürünlerini almakla bitirmek pek de mümkün değil. Muhakkak arada eksik kalacaktır. Neyse ki sonradan alınabilen olmazsa olmaz denilen çok fazla ürün yok.  Bu grubu, oda oda ayırmakta yarar var. Çünkü her oda için ayrı tekstil ürünü ihtiyacı vardır. Banyo için paspas takımı, havlu, bornoz takımı gerekirken mutfak için yine minik el havluları ve mutfak önlükleri alınmalıdır. Bununla birlikte yatak odası için çift kişilik ve tek kişilik nevresim takımları, uyku seti, yorgan, yastık, yatak örtüsü, gecelik ve iç çamaşırları gerekmektedir. Özellikle nevresim konusunda cömert davranmanız faydalı olacaktır. Çünkü devamlı değişmesi gereken ve misafir geldiğinde temel olan ihtiyaçlardan biridir. Bir diğer tekstil ürünü ise halılardır. Her oda için ölçülere uygun halı alınmalıdır. Tabi perdesiz olmaz. Bir de pencerelerinize uygun tercihinize göre perde almanız gerekiyor. Denildiği üzere, tekstil ürünleri almakla bitecek gibi değil o yüzden düğün sonrasına da biraz kalacaktır.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir